IMG 20230608 114717 mVedeli ste, že Devínsky hrad patrí spolu s Bratislavským a Nitrianskym hradom k najstarším, historicky doloženým hradným objektom na Slovensku? Určite áno a možno ste aj niektorý navštívili. Viete, kedy a ako boli postavené, kto bol ich vlastníkom, či o nich existuje nejaká povesť?
Tak s týmito otázkami sa pasovali naši šiestaci. Aj keď sa už blíži koniec školského roka, pustili sa do veľkého projektu pod názvom Stredoveký hrad. V rámci výtvarnej výchovy a techniky vytvárali z kartónu makety stredovekého hradu. Na hodinách dejepisu sa zase venovali ich histórií a vytvárali projekty o histórií slovenských hradov. Tak naši žiaci opäť ukázali, akí vedia byť šikovní.

FOTO

RímAhojte všetci priaznivci dejepisu a hlavne Rímskej ríše! Viete si predstaviť, že by ste mohli cestovať strojom času? Že nie? Tak ste mali byť minulý týždeň na hodinách dejepisu v 6.A a 6.B triede. Ocitli by ste sa v časoch mocnej Rímskej ríše. Mali by ste pocit, že sa prechádzate po starovekom Ríme a obdivujete Koloseum, akvadukt, kúpele spolu s Rimanmi.
Ak neveríte, pozrite si fotogalériu.

IMG 20230208 110657 mAj tento rok sa žiaci našej školy zúčastnili okresného kola dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovali Alžbetka Hlavoňová, Natálka Sikelová zo 6.A, Maximilán Michal Dvorák, Oliver Noga z 8.B, Dominika Gašparíková z 9.A a Teo Sedliaček z 9.B.

Gratulujeme Alžbetke Hlavoňovej k tretiemu miestu a Dominike Gašparíkovej a Teovi Sedliačkovi, ktorí boli úspešnými riešiteľmi.

projektyAj tento polrok žiaci na hodinách dejepisu vytvárali a prezentovali projekty o rôznych historických udalostiach a osobnostiach. Hľadali rôzne zaujímavosti. Vedeli ste napr., že svätí Cyril a Metod sú považovaní za patrónov Európy? Viete, že T. G. Masaryk mal veľmi rád parené slivkové buchty s makom alebo viete, že M. R. Štefánik bol prvým Slovákom, ktorý vystúpil na Mont Blanc?
Tak tieto, ale aj iné zaujímavosti zistili naši šikovní žiaci. FOTO

DOAj tento rok sa na našej škole konalo školské kolo dejepisnej olympiády. Všetci šikovní dejepisári našej školy si zmerali svoje sily. Môžeme s radosťou povedať, že ich bolo dosť. Bohužial školu môžu reprezentovať len najlepší dvaja z ročníka.

Takže v okresnom kole nás budú reprezentovať: Alžbetka Hlavoňová a Natálka Sikelová zo 6.A, Maxim Michal Dvorák a Oliver Noga z 8.B, Dominika Gašparíková z 9.A a Teo Sedliaček z 9.B. V okresnom kole im držíme palce! 

IMG 20221114 095340 mStaroveké civilizácie fascinujú ľudí už celé stáročia. Každý pozná pyramídy a Ištarinu bránu z Babylonu. Tieto civilizácie zaujali aj našich šiestakov. Zistili o nich veľmi veľa zaujímavostí. Starovekí Egypťania mali až 1400 bohov, najstaršie šaty na svete boli nájdené v Egypte, v starovekom Babylone žilo 200 000 ľudí, v starovekej Číne bola prvýkrát vyrobená zmrzlina. Tak čo, aj vy idete hľadať rôzne zaujímavosti alebo sa rovno pustíte do čítania kníh o starovekých civilizáciach. Dúfam, že sa vám to bude páčiť, ako našim šikovným žiakom.
FOTO

hieroglyfyŽiaci 5.A a 5.B triedy ani na posledných hodinách dejepisu nestratili chuť pilne pracovať. Zahrali sa na starovekých pisárov a vyskúšali si písať texty v písme, ktoré vzniklo pred 5000 rokmi. Viete, ktoré to je? Určite ste uhádli. Áno, je to písmo starovekého Egypta - hieroglyfy. Hieroglyfy rozlúštil Jean-François Champollion v roku 1822. A ako sa žiaci popasovali s týmto ťažkým písmom, si môžete pozrieť vo fotogalérií.

LániMožno ste si po prečítaní nadpisu položili otázku: Aké zaujímavé osobnosti mohli žiť na Slovensku v novoveku? Na ňu by vám veľmi rýchlo odpovedali žiaci siedmych ročníkov. Určite tie osobnosti poznáte aj vy. Patrí tam Eliáš Láni - palatín Juraj Thurzo ho v roku 1605 povolal do Bytče za riaditeľa tamojšieho lýcea a za vychovávateľa jeho syna Imricha. V roku 1608 sa stal palatínovým dvorným kazateľom i osobným radcom. V tom istom roku bol zvolený za trenčianskeho seniora. Ďalšími významnými osobnosťami boli palatín Juraj Thurzo a Juraj Jánošík. Siedmaci o nich vytvorili krásne projekty. FOTO

légieRímska légia je všeobecné označenie veľkej vojenskej jednotky starovekej rímskej armády. V časoch Rímskeho kráľovstva označovala celú armádu. Každá légia mala dokonca aj svojich lekárov, staviteľov a výrobcov katapultov. K légii patrilo i jazdectvo - obvykle to bolo 300 jazdcov rozdelených do desiatich 30-členných jednotiek. Aj takéto zaujímavosti zistili žiaci 6. ročníkov pri vytváraní projektov o dejinách Rímskej ríše. Projekty s touto témou tvorili hlavne chlapci. A čo najviac z Rímskej ríše zaujalo dievčatá? Bola to hlavne móda a architektúra. Ako sa im tie projekty vydarili, si môžete pozrieť v galérii.