krajska kniznica 2 optV utorok 19. marca 2019 navštívili žiaci 9. ročníka Krajskú knižnicu v Žiline. V sprievode paní knihovníčok sa dozvedeli,  Krajska kniznica 1 optako efektívne využívať služby, ktoré ponúka Britské centrum a ďalšie knižničné oddelenia. Ďalším bodom programu bola prezentácia o významných osobnostiach horného Považia. Pani Lajdová, prednášajúca, v nej prepojila Bytču, Veľké Rovné, Dolný Hričov, Žilinu, Tepličku nad Váhom, Terchovú a ďalšie nám dobre známe miesta so životmi Juraja Turza, Eliáša Lániho, Alexandra Lombardiniho, bratov Milana a Vladimíra Ferkovcov, Žofie Bosniakovej, Adama Františka Kollára, Vinceta Hložníka, či Juraja Jánošíka. Upozornila na pamiatky po osobnostiach, s ktorými sa denne stretávame takpovediac na každom kroku a pridala aj tipy na zaujímavé výlety v našom regióne, ľudovú architektúru v Čičmanoch, Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej,  folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej, či zrúcaniny Lietavského hradu nevynímajúc. S knižnicou sme sa rozlúčili prehliadkou oku lahodiacou - výstavou umeleckých fotografií, na ktorých sú historické pohľady do zákutí Žiliny vsadené do fotografií identických miest v dnešnej podobe.