košík zeleninyKonečne je tu jar, aj keď zima sa so svojou vládou nechce akosi rozlúčiť. V obchodoch nás však už láka chutná, čerstvá zelenina, ktorá dodáva jedlám tú správnu dávku sviežosti a zdravých vitamínov. Zdravá výživa nie je ľahostajná ani našim deviatakom. Svoj dynamický opis preto zamerali na prípravu jedál z jarnej zeleniny. Chlapci a dievčatá posielali recepty na nátierky, polievky, prílohy... Jeden recept na šalát som vybrala aj pre vás.
Na prípravu šalátu budete potrebovať tieto suroviny:
majonéza – 200ml, biely jogurt-2 lyžice, cukor-1 lyžička, ocot-1 lyžica, horčica-1 lyžica, soľ-1 lyžička, čierna korenie-1/4 lyžičky, uvarené kolienka – podľa potreby, zelená vňať – podľa chuti petržlenová alebo zelerová, farebná paprika – podľa chuti, jarná zelená cibuľka
Majonézu, jogurt, ocot, horčicu, cukor, soľ a korenie vymiešame v miske a prilejeme k uvareným cestovinám. /Cestoviny varíme podľa návodu./ Potom do nich pridáme ešte nakrájaný petržlen, nadrobno nakrájanú zelenú cibuľku a papriku. Všetko spolu dôkladne premiešame a odložíme do chladničky. Tento vynikajúci cestovinový šalát môžete podávať ako prílohu alebo ako hlavné jedlo, prípadne sa skvele hodí aj ako pohostenie pre hostí. DOBRÚ CHUŤ!

Divadlo 0Existuje vôbec niekto, kto nemá rád divadlo? Naši piataci ho všetci milujú! Veď predsa celá divadelná atmosféra je kúzelná – veľa krásnych sedačiek v hľadisku, obrovské zaujímavé balkóny a veľké javisko, na ktorom sa objaví mnoho prekvapení! V tejto koronovej dobe však nemôžeme navštevovať takéto kultúrne akcie, ale môžeme spoznávať ľudí, ktorých prácou je práve divadlo a jeho odvetvia. A tak sme si na online hodinu slovenčiny pozvali známeho spisovateľa a bábkoherca Petra Gärtnera, ktorý nám priblížil svet bábkového divadla. Ukázal nám rôzne bábky, ktoré si vyrobil sám a s ktorými pracuje. Svoj výklad obohatil vtipnými scénkami a nám sa tak postaral o výbornú náladu! Okrem toho odpovedal aj na všetky zvedavé otázky našich piatačikov, a tak sme sa dozvedeli aj o ceste k jeho snu - stať sa bábkohercom. Petrovi Gärtnerovi veľmi pekne ďakujeme, prežili sme s ním skvelé dopoludnie a veríme, že niekedy si budeme môcť pozrieť celé divadielko naživo! :-) FOTO

Svetový deň poézieOnline hodinu literatúry ôsmaci začali veršami od barda slovenskej literatúry – P. O. Hviezdoslava, ktorý svieti na nebi slovenských literárnych pokladov dodnes. Lahodili našim ušiam, hrali sme sa vďaka nim s básnickými prostriedkami. Spoločne sme si s nadšením a radosťou  zarecitovali verše najstaršieho štúrovského básnika. Takto sme si pripomenuli a oslávili Deň poézie (Poetry Day).  Zhodli sme sa, že knihy majú svoju zvláštnu magickú moc. Majú svoju vôňu, šušťanie ich stránok nám prináša pohodu. Nemôžu zmiznúť z nášho života, lebo sú naším priateľom a sprievodcom. Súhlasíme s myšlienkou, že čo človek skúma a vie, to je veda, ale to, čo cíti, to je poézia.
Mojím želaním je, aby im stretnutia s poéziou a prózou prinášali pekné chvíle. Pri putovaní za múdrosťou, ktorá je skrytá v knihách, mladým čitateľom  prajem veľa šťastia.

kniha"Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom." J. A. Komenský
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi spoločníkov mladých či starých. Veľakrát sme sa mohli presvedčiť, že aj v období moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam.
Dôkazom toho boli aj krásne prezentácie žiakov 9. A a 9. B triedy pod názvom: Môj obľúbený spisovateľ/ Môj obľúbený literárny hrdina. Žiaci vo svojich prácach s obdivom pripomínali hlavne vlastenecké a jazykové zásluhy štúrovcov, P. O. Hviezdoslava, P. Dobšinského, ale zamerali sa aj na súčasných spisovateľov. Mnohí vyzdvihovali rôzne atribúty ľudského žitia ako je: priateľstvo, láska, úcta, epatia. Niektorí sa zamerali na spisovateľov, ktorí riešili vo svojich dielach vzťahy medzi mladými ľuďmi, rodičmi a deťmi, starými rodičmi a vnúčatami. Iní so záujmom poukazovali na dobrodružstvo a napätie v detektívkach, hororoch a fantasy literatúre. Našli sa aj takí, ktorí s obdivom opisovali hrdinov II. svetovej vojny.
Nezabudnite, že knihy obohacujú vašu slovnú zásobu, zlepšujú vyjadrovacie schopnosti, skvalitňujú myslenie, zlepšujú schopnosť sústredenia sa, rozvíjajú fantáziu, tvorivosť, nútia nás rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory. Slúžia aj ako jedna z foriem oddychu, relaxu a odstránenia stresu.

A preto: Č Í T A J T E...Č Í T A J T E...Č Í T A J T E!!!

Hviezdoslav„Ó, mojej matky reč je krásota, je milota, je rozkoš svätá.“
Slová najvýznamnejšieho básnika sú dôkazom toho, že slovenčina je nádherná reč, ktorú nadovšetko milujeme. Počúvať krásnu ľubozvučnú reč je slasťou pre ucho i pre dušu. Ak rozpráva krásnou slovenčinou výborný recitátor, vznikne z toho dokonalá interpretácia. Tento školský rok sme si však slová našej krásnej slovenčiny rozprávali na diaľku prostredníctvom aplikácie zoom. Keďže nám koronavírus neumožnil stretnúť sa v triedach, zorganizovali sme si súťaž Hviezdoslavov Kubín online formou.  Šikovných recitátorov predsa vírus nezastaví! Počas dištančnej výučby sa žiaci pripravovali na školské kolo, ktoré sa konalo 23. a 24. februára podľa určenej kategórie na druhom stupni. Žiaci svoju poéziu alebo prózu prednášali vynikajúco aj napriek tomu, že to bola ich prvá skúsenosť s recitovaním pred kamerou. Za odhodlanie, šikovnosť a samozrejme výborný prejav si všetci zaslúžia obrovskú pochvalu!
V okresnom kole nás budú reprezentovať žiaci: Šárka Harmečková, Danielka Kolkusová, Sofinka Šutaríková a Šimonko Holáčik! Srdečne gratulujeme a držíme palce! FOTO

IMG 20210202 185408Stalo sa vám niekedy, že ste nevedeli zapísať číslovku? Stáva sa to aj  skúseným autorom. Naši šikovní siedmaci sa na online hodinách postupne skamarátili so všetkými druhmi čísloviek, a to i napriek tomu, že zo začiatku sa ich báli. Zistili, že keď budú usilovne spoznávať pravopis a druhy jednotlivých čísloviek, nemusia sa ničoho báť. Kúzlo a tajomtvo tohto slovného druhu odhalili v názvoch rozprávok a zistili,  že niektoré z nich sú magické. Pustili sa do čítania ľudových rozprávok a na hodinách literatúry sa podelili o informácie, v ktorých odhalili základné, radové a násobné číslovky. 

Malý princDištančné vyučovanie pokračuje v plnom prúde a naši deviataci nasávajú vedomosti z ohybných i neohybných slovných druhov. Je to základ gramatiky, preto usilovne precvičujú gramatické javy, vypracúvajú doplňovacie cvičenia a vedomosti si preverujú v testoch. V literatúre si rozšírili vedomosti z lyrickej a epickej poézie. Zaujala ich predovšetkým poézia štúrovcov, preto ju spracovali aj v projekte. Takto si svoje vedomosti ešte prehĺbili. V prezentácií Výroky múdrych zas vysvetľovali myšlienky známych osobností. Väčšina z nich si za peknú prácu zaslúži veľkú pochvalu.

knihaCeloslovenská literárna súťaž, ktorá sa koná každoročne, nenechala  ľahostajných našich žiakov, ktorí radi píšu rozprávky a poviedky. S veľkou chuťou sa pustili do tvorenia. Cieľom súťaže je podporovať detskú tvorivosť pri písaní vlastnej tvorby, dať deťom priestor prezentovať svoju tvorbu na verejnosti a konfrontovať ju s názormi členov odbornej poroty. Naši malí spisovatelia písali svoje príbehy, v ktorých nakoniec dobro zvíťazí nad zlom. Aj keď sa neumiestnili na prvých miestach, zaslúžia si obdiv a veľkú pochvalu! Pevne veríme, že neprestanú písať a tvoriť a budúci rok sa im podarí získať uznanie poroty.
Súťažné rozprávky našich juniorských spisovateliek si môžete prečítať tu: Adrianino_prežitie_v_AfrikeČarovný_les, Mia_a_jej_kamaráti

Pozdravy na dialku 0V čase pandémie musia naši žiaci bojovať s viacerými prekážkami vo vyučovaní. Chýba im pohodlie našej útulnej triedy, školská tabuľa a samozrejme vzájomné úprimné priateľstvá. V dnešnom „obmedzenom  režime“  sa vieme spojiť s našimi blízkymi aj prostredníctvom moderných technológií  a tak aspoň čiastočne vynahradiť si vzájomné kontakty: -  vieme si napísať na messenger, mail alebo si zavolať. Naši piataci si to však vyskúšali spôsobom, ktorým si prakticky overili  nadobudnuté vedomosti. Korona nám spoločne dala príležitosť využiť poštové služby a napísať krásny pozdrav svojmu priateľovi. Niekoľko pozdravov a prianí dostala do svojej poštovej schránky aj pani učiteľka. Niektoré pohľadnice si dokonca žiaci vyrobili sami a využili tak svoju kreativitu. Piataci sa tak pani učiteľke postarali o skvelú náladu, pretože z nich mala obrovskú radosť! Všetkým veľmi pekne ďakujem! FOTO