Opäť v škole úvodOsemdesiat dní sme boli doma. Neboli to však žiadne prázdniny. Do školy sme síce chodiť nemuseli, ale škola prišla k nám. Vzduchom, káblom, cez počítač, notebook či mobil. Domáce úlohy, samostatné práce, testy a projekty neprestali byť súčasťou našich dní. A keď pribudli videokonferencie s pani učiteľkou, to už sme museli aj skôr vstávať, takže povinností sme sa veru nezbavili.
Správa o návrate do školy mnohých zaskočila, vyľakala, ale aj potešila. Mnohí rodičia, učitelia, ale aj žiaci boli zvedaví, ako to všetko, s nástupom do školy, dopadne. A dopadlo to naozaj dobre.
V roku 1952 sa na Slovensku prvýkrát oslavoval 1. jún ako Medzinárodný deň detí. Odvtedy 1. jún patrí k výnimočným dňom. Aj tohtoročný 1. jún bol fantastický. Po jedenástich týždňoch sme sa opäť videli a počuli naživo, v priamom prenose. V škole sme stretli svojich spolužiakov a spolužiačky, kamarátov a kamarátky, pani učiteľky, upratovačky a kuchárky, pána školníka. Hoci sme mali na tvárach rúška, naše oči prezrádzali radosť z týchto stretnutí. Pribudli však nové pravidlá, ktoré musíme v škole dodržovať. Meranie teploty, dezinfekcia rúk, rúško na tvári, rôzny príchod žiakov do školy podľa ročníkov...

 

To je len niekoľko opatrení, ktoré sprevádzajú náš pobyt v škole. A ešte jedna novinka, naša škola naozaj patrí deťom! Okrem pani učiteliek tam nestretnete žiadneho dospeláka. Vstup do školy majú rodičia prísne zakázaný. Učíme sa tak väčšej samostatnosti, pretože nám nikto nepomáha s obliekaním, obúvaním, nikto nám neodnesie tašku, nikto nám nedonesie cez prestávku zabudnutú desiatu.
A ako sa vlastne učíme? Oprašujeme zabudnuté, hravo sa skúšame, precvičujeme, čítame, dokonca sa veľa spolu rozprávame. Pani učiteľky na nič nezabúdajú. Počas nášho pobytu v škole, nám pribudol aj pobyt vonku. To je čas, kedy si môžeme popreťahovať svoje údy, okysličiť svoj mozog, zhlboka vdychovať vôňu prichádzajúceho leta...
A čo žiaci, ktorí zostali doma? Ani tí sa škole nevyhnú. Možno si trošku dlhšie pospia ako my, ale aj ich čakajú videokonferencie s pani učiteľkou. Takže spoločné riešenie príkladov z matematiky, čítanie z obľúbenej knihy, ohýbanie slovies, alebo rozhovor o tom ako sa každý má je náplňou našich online hodín.
Veríme, že po letných prázdninách sa v škole stretneme už všetci a začneme spoločne písať ďalší školský rok.

Aby všetci videli, že sa nemusia o nás obávať, pozrite si galériu fotiek z nášho druhého super dňa v škole.