AKO RELAXOVAT UVODSlovenčina dnes prebiehala v 3. A úplne inak ako po iné dni. Celú hodinu nám potichu vyhrávala príjemná relaxačná hudba a zaujímavé bolo, že nás vôbec nerušila, ba v triede bol oveľa menší šum ako inokedy. Viete čo je relaxácia? Pomáha zlepšovať pamäť, sústredenie, navodzuje pocit istoty a pokoja, znižuje obavy, trému či úzkosť z písomiek. My sme si spoločne vyskúšali niekoľko relaxačných aktivít.

V prvej sme „upiekli“ pizzu. Postavili sme sa do kruhu, otočili sa doprava a pred sebou sme mali spolužiakov chrbát, ktorý bol našou pracovnou doskou. Najskôr sme pomasírovali ramená, potom sme hranou ruky nasekali paradajky, dlaňami sme ich roztiahli po cestíčku, a napokon sme krúžením prstov rovnomerne rozmiestnili na paradajky syr. Bola to veru relaxačná parádička, niektorým žiakom naskakovala aj husia koža.

Po chvíli prišlo na rad relaxačné písanie. Skúsili ste už niekedy písať nosom? Postavte sa, privrite si oči a nosom, ktorý sa akože zmenil na ceruzku, skúste napísať svoje meno, priezvisko, robte krúžky, hviezdičky, alebo nakreslite slona so zdvihnutým chobotom. Najväčšiu radosť bude mať váš krk, lebo pri vykrúcaní sa tak uvoľní, že ani nebude cítiť, akú ťažkú hlavu musí celý deň nosiť. Ale pozor! Píšte pomaly, aby sa ceruzka nezlomila a hlava nebodaj neodkotúľala voľakde do kúta.

V ďalšej aktivite sa z nás stali žmýkajúce práčky. Stáli sme mierne rozkročení, s rukami vedľa tela a začali sme pomaly triasť rukami a ramenami, celou polovicou tela sme vibrovali. To bola ale úľava, keď vypli prúd a práčka dožmýkala. V našich telách pulzovalo jemné chvenie, ktoré by nás bolo snáď aj uspalo, keby sme pred sebou nemali ešte ďalšie povinnosti. Našu relaxačnú hodinu sme ukončili vskutku netradične. Najskôr sme sa vydýchali, potom sme sa zhlboka nadýchli a cez slamku sme fúkali do dlane. Že nič moc? No, ak budete fučať ako ventilátor, tak to efekt neprinesie. Vzduch cez slamku musíte púšťať tak pomaly, aby ste nepocítili ani závan vzduchu na dlani. Je to náročné, ale skutočne veľmi zábavné a hlavne veľmi relaxačné. Nechceli sme veriť, keď zrazu zanôtil školský rozhlas a zahlásil prestávku. Nevadí, po víkende budú ďalšie školské dni a my si niektoré relaxačné cvičenia budeme opakovať, aby sme prekonali ľahšie stres či napätie z blížiacich sa koncoročných písomiek.

Foto TU