enikiPlag webNaša škola je materským prístavom všetkých žiakov, ktorí do nej chodia. Mnohí z nich však plávajú aj v iných vodách. Jedným z nich je aj Aďko, žiak 3. A triedy. Tanec je jeho veľkou vášňou a svoj talent rozvíja v detskom folklórnom súbore. S týmto súborom sa zúčastnil cez víkend 27. ročníka celoslovenskej súťaže detských folklórnych súborov, ktorá sa konala v košickom divadle. Na tomto ročníku súťaže pod názvom Eniky Beniky boli naozaj silné súťažné čísla. Do Košíc sa prebojovalo iba 11 najlepších súborov Slovenska. Porota udelila súboru, v ktorom Aďko účinkuje, špeciálnu cenu za presvedčivý interpretačný prejav v Zlatom pásme Toto Vám nedarujeme. Aďkovi k získanému oceneniu, ktoré dosiahol vďaka svojej usilovnosti, vytrvalosti a talentu zo srdca blahoželáme!

FOTO

 

kruhy 1Prvý ročník sme zvládli, a preto sme sa rozhodli spoločne si zasúťažiť. Overili sme si svoje vedomosti, ktoré sme získali. Vytvorili sme si spoločné skupinky a hor sa po matematickom chodníčku – pamäťové počítanie nás veľmi bavilo. Potom nasledovali rozfúkané vety – dosť veľká fuška. Pani učiteľka nastavila stopky a čítali  sme našu prvácku knižku – to sme sa veru zapotili.  Záver patril obľúbenému Alíku – a ten nám išiel.

Víťaznú skupinku tvorili: Marco, Emily, Tomáško, Nelka a Matúško. Veď si to môžete pozrieť TU.

62452004 451968025365877 9166681505089454080 n1Výlety sú v plnom prúde...na tento sme veľmi dlho čakali. Viete prečo? Výlet tretiakov bol prepojený návštevou divadelného predstavenia a návštevou historického hradu. Predstavenie v Divadle Andreja Bagara v Nitre bolo nádherné. Rozprávka o Ferdovi Mravcovi nás všetkých natoľko zaujala, až sme zabudli dýchať. Nádherné scény, nádherné kostýmy, krásne piesne...po skončení predstavenia sme sa vybrali kráľovskou cestou na hrad. Ako prvý nás zastavil pán Corgoň. Jeho socha, ktorá podopiera roh historického domu je známa tým, že kto pohladká jeho prsty na nohách a niečo si praje, splní sa mu to. No uvidíme, či sa deťom splnia sny. Mne už áno. Druhá zastávka bola pri soche kniežaťa Pribinu. No a nakoniec sme sa dostali na hrad. Navštívili sme hradné múzeum. Tu sme mohli vidieť rôzne  písomné dokumenty k počiatkom kresťanstva a prvého štátu na našom území. Najviac nás zaujalo slovo KAZEMATA. Dokonca sme v nej aj boli. To bol teda zážitok! Ešte posledná fotka na nádvorí so sochou pápeža a bolo treba pobrať sa domov. V našom prípade park pod hradom bol dokonalé miesto na občerstvenie a vybitie nadbytočnej energie. Veď pozrite :-)  FOTO

kolacik

Ako si správne uložiť  príbor?

Ako sa treba správať pri stole?

Prečo sú zelenina a ovocie dôležitou súčasťou jedálnička?

Tak na tieto, ale aj iné otázky nám pomohli odpovedať v našej školskej jedálni. Pani vedúca Mgr. L. Kováčová spolu s pani kuchárkami, pripravili pre deti I.stupňa veľmi poučné, zaujímavé ale i chutné aktivity. Naučili ich správne používať príbor, pripravili im pestré ovocné a zeleninové dobroty. Vysvetlili im význam pitného režimu a tiež ich odmenili aj sladkostičkou – veď dezerty sú predsa najchutnejšie. Nakoniec si deti otestovali svoje chuťové poháriky a so šatkou na očiach zisťovali, čo im p.kuchárka vkladá do úst. Ďakujeme.

foto

CITAJMEČítajme si 2019 – čitateľský maratón aj v Bytči

Žiaci 2. a 3.- ročníka našej školy sa 30. mája opäť zapojili do 12. ročníka čitateľského maratónu “Čítajme si“, ktorý prebiehal v Mestskej knižnici v Bytči. Cieľom podujatia je zaujať deti v čítaní, ktoré by malo poskytovať deťom zmysluplnú činnosť vo chvíľach voľna. Práve čítanie podporuje v deťoch fantáziu, predstavivosť či prehlbuje vnímavosť. Krstnou mamou celého projektu je pani Oľga Feldeková.

Naši žiaci čítali zo zaujímavej knihy, ktorá má názov Kvapôčka od spisovateľky Emílie Brankovej.

Aktuálny rekord je 46 040 čítajúcich detí. Možno vďaka daždivému počasiu sa tento rok nepodarilo rekord prekonať. Ostáva veriť, že o rok bude úroda čitateľov bohatšia.

FOTO

IMG8 001V snahe spestriť vyučovanie sa žiaci 4. B triedy zúčastnili poznávacej exkurzie a navštívili Mestský úrad v Bytči. Cieľom bolo získať informácie, ako inštitúcia funguje a zabezpečuje plynulý chod mesta. V obradnej sieni pán primátor Ing. Miroslav Minárčik zaujímavo porozprával o riadení nášho mesta, kultúrnych pamiatkach, hospodárstve, doprave, ale aj športe.

Štvrtákov  zaujali starobylé pečate, ktoré si mali možnosť vyskúšať aj v praxi. Svoju vďaku za zážitkové stretnutie vyjadrili formou detských výtvarných prác a pozdravov. Exkurzia sa žiakom veľmi páčila a splnila svoj účel. 

Ďakujeme, pán primátor! Fotogaléria

DENNÍKPondelok, 20. mája 2019

Prší. Autobus prechádza serpentínami a mne je smutno. Týždeň bez našich, bez telky, bez mobilu... Ako to vydržím. Asi sa rozplačem. No nie je čas. Sme na mieste. Vystupujeme, berieme tašky. Rozdelenie na izby, pokyny k pobytu, prvý zápis v denníku, ktorý sme dostali od p.učiteľky Gabrielovej. Varia tu fantasticky. Prvý obed bola poriadna mňamka. A žiadny oddych. Najskôr sme si potrápili hlávky pri úlohách z denníka, potom nôžky pri behu priateľstva vo dvojiciach. Ešte zvládnuť  pesničku SPOLOČNE, našu hymnu školy v prírode a dnešné úlohy sú splnené. Dobrú noc!

Utorok, 21. mája 2019

Neprší. Ale mohlo by. Nikam sa mi nechce. Turistika ma nebaví. Prešli sme deväť kilometrov, no myslel som, že to bude horšie, celkom fajn. A ten čistý vzduch, až sa mi z neho zakrútila hlava. Úlohy v denníku, matematické a jazykové súťaže, pomedzi to obed a olovrant. Čaká nás večerná cesta odvahy. Kto sa bojí? Ja teda nie. Druhý deň za nami. Začínam si pomaly zvykať.

IMG 2086McDonalds Cup je najväčší futbalový turnaj pre žiakov a žiačky 1. stupňa základných škôl. Tento rok sa konal na Slovensku už 21. ročník.

Krásne štvrtkové ráno patrilo našim malým futbalistom, ktorí sa už nemohli dočkať turnaja. Hralo sa v Predmieri na troch futbalových ihriskách. Žiaci si zmerali sily s piatimi školami. Bojovali z plných síl, ale chýbalo im aj trošku športového šťastia, a tak skončili na 4. mieste.

Ďakujeme M. Adamíkovi, T. Petrekovi, L. Michútovi, M. Furgalákovi, M. Bazalovi, T. Sedliakovej, L. Valientovej, M Ondrušovi, M. Gaňovi, M. Sedliakovi za reprezentáciu školy!