Starší čítajú mladším UVODČítam, čítaš, číta, čítame, čítate... Najviac ohýbané slovíčka v mesiaci MAREC, ktorý je každoročne Mesiacom knihy. Dnes sa toto slovíčko ohýbalo aj vo 4. A. Čítanie patrí medzi bežné každodenné aktivity na každej vyučovacej hodine, hlavne však na čítaní. Na tú dnešnú hodinu sme pozvali na návštevu dve deviatačky, Sašku a Emku. Neponúkli sme im ani čajíček, ani niečo pod zub, ponúkli sme im knihu HU! Vôbec neboli prekvapené a veľmi rady nám prečítali poviedku o tom Ako si vycvičiť rodičov. Počúvali sme pozorne, a tak sme hravo porozprávali obsah príbehu o chlapcovi Šišovi, ktorý neposlúchal svojich rodičov a tí zabudli na to, čo sľúbili svojmu synovi.
V článku O pieskomilovi sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o tomto malom hlodavcovi, ktorého môžete chovať aj doma podobne ako škrečka. Dorastá do dĺžky asi 10 centimetrov, no vďaka silným zadným nohám dokáže hravo vyskočiť do výšky 30 centimetrov. Našu pozornosť preverila pani učiteľka pracovným listom. Hľadali sme odpovede na najrozmanitejšie otázky o pieskomilovi, ktorý nemá rád samotu a najradšej si pochutnáva na rôznych semienkach.
Zrazu bol koniec hodiny. Pripadalo nám, že táto hodina bola akási kratšia, no pohľad na hodinky nás utvrdil o tom, že trvala presne 45 minút. Ach, keby tak čas rýchlo letel aj pri skúšaní, pri písomkách, pri diktáte, u zubára..... vtedy sa vlečie ako ten slimák. Ale nevadí, veď opäť budú zas iné, zaujímavé aktivity. 
A ako bolo dnes, môžete si pozrieť v galérii.

88257437 873920406354975 2551766797858635776 nUž po druhýkrát otvorila naša škola svoje dvere dokorán budúcim prváčikom – zatiaľ ešte predškolákom. Navštíviť nás prišli deti z Materskej školy na Hurbanovej ulici a jej vysunutého pracoviska v Malej Bytči. Naši budúci kamaráti si začali naberať z príjemnej atmosféry plným dúškom hneď od prvých krôčikov.  So svojimi pani učiteľkami nakukli do tried druhákov i štvrtákov, ale hlavne sa pohodlne  usadili v prváckych triedach.
Šikovní prváci im ukázali, čo všetko už doteraz zvládli – poslušné písmenká, čítanie krátkych príbehov, počítanie či geometrické tvary. A nezostalo len pri ukážkach. Naši žiaci ochotne zapojili predškolákov do svojich aktivít nielen v laviciach ale aj na „ magickom koberci“, kde si mohli vyskúšať svoje nadobudnuté schopnosti. Neveríte? Pozrite si naše FOTO.

the bestNa to, aby sa žiaci tešili na hodiny angličtiny, je potrebná motivácia. A tou je určite hra, súťaženie a samozrejme odmena. Najlepšia je vo forme 1 :). Moji štvrtáci súťažili medzi sebou tiež, a to najmä v tom, kto vie viac anglických slovíčok. Či skupinka z Áčky alebo z Béčky. Čakali ich štyri disciplíny, v ktorých si zmerali svoje sily. Hádali slovíčka, skladali vety. Najťažšou úlohou bolo počúvanie textu a zapisovanie slovíčok, ale i to zvládli super. A kto bol THE BEST? To nájdete vo fotogalérii.

abcdefMedzi tretiakov zavítala vzácna návšteva - až z Drážďan. Mladý šestnásťročný záchranár Denis nám prišiel ochotne porozprávať o práci v zdravotníctve v Nemecku. Komunikoval zaujímavo, snažil sa rozprávať po slovensky, ale keďže študuje a zároveň pracuje v Nemecku a dominantná je nemčina, učil deti porozumieť problematike aj v nemeckom jazyku hravou formou.
Na praktických ukážkach si tretiaci vyskúšali pravidlá poskytovania prvej pomoci, obväzovanie zlomenej končatiny či stabilizovanú polohu. Okrem náročnej praktickej práce, ktorú vykonáva, nám priblížil štúdium zdravotníckych asistentov a lekárov v Nemecku, ale aj osobné plány do budúcnosti. Naučil nás veľa nemeckých slov o prvej pomoci a pieseň vo svetovom jazyku.
Denisovi deti napísali a nakreslili zaujímavosti z besedy, ktoré si veľmi rád vypočul. Pri niektorých detských myšlienkach sa mu na tvári objavil aj šibalský úsmev. Na svojho bratranca bol pyšný aj Lucasko Paták, ktorý ho sprevádzal počas celého vyučovania. Veď, kto vie, možno práve Denis oslovil niektorých žiakov z 3. A triedy, ktorí  budú profesionálne pomáhať všetkým, ktorí to potrebujú. Ďakujeme Denis. Fotogaléria

sitie16 001Pracovné vyučovanie v 3. A triede sa premenilo na zážitkovú krajčírsku dielňu. Žiaci si osvojili základné pracovné zručnosti pri šití rôznych druhov stehov. Navrhli si jednoduchý obrázok v podobe domčeka, slniečka alebo srdiečka. Nakreslili ho najskôr na papier a potom na farebnú  látku. Precvičili si jednoduchý predný steh. Niektorí sa museli snažiť viac, iní menej. Pri vyšívaní rozličných tvarov sa veľmi darilo aj našim chlapcom, ktorí konkurovali aj zručnejším dievčatám. Hotové detské výtvory sa páčili aj učiteľom a  žiakom z iných ročníkov. Takouto pracovnou činnosťou tretiaci nadobudli správne zručnosti, ktoré môžu ďalej využiť v životnej a profesijnej orientácii. Fotogaléria

DIVADLO UVODPosledný deň pred jarnými prázdninami to nie je v škole jednoduché. Žiaci sú už myšlienkami niekde inde. Niektorí u babky a dedka, ďalší na chate, iní na svahu plnom snežienok alebo lyžiarov. My sme dnes takéto myšlienky nemali. Prečo? Vedenie našej školy to zariadilo úplne inak. Ponúklo všetkým žiakom 1. až 4. ročníka návštevu  do bábkového divadla. Cesta do Žiliny ubehla veľmi rýchlo. Keď sme vstúpili do budovy divadla, akoby sme sa preniesli do iného sveta. Pousádzali sme sa na mäkkučké sedačky, nacvičili sme si kývanie, tlieskanie a netrpezlivo sme čakali čo sa bude diať. Svetlá zhasli, všetko stíchlo a bábkové predstavenie sa začalo.

7aV utorok 18. februára zavítala do našej školy vzácna návšteva - predškoláci z MŠ v Hliníku a MŠ v Hrabovom. Pohodlne sa usadili v prváckych triedach a so zatajeným dychom sledovali pripravené aktivity. Prváci im ukázali, čo všetko sa za necelých šesť mesiacov v škole naučili - vedia už výborne čítať, krásne písať, správne a rýchlo počítať. Úlohy boli pripravené i pre predškolákov a prváci im s nimi ochotne pomohli. Usilovne pracovali a všetkým sa veľmi darilo. Na záver si zaspievali pieseň Do školy sa teším. Verím, že sa predškolákom v našej škole páčilo a že sa onedlho stretneme na zápise do 1. ročníka!FOTO

HK 2020 UVODRytieri bojujú mečmi, bežci nohami, veslári rukami a recitátori krásou slova. Presne takýto súboj sa odohral dnes na našej škole. Všetkých prítomných na tohtoročnom Hviezdoslavovom Kubíne privítala naša pani riaditeľka a dodala odvahu tým, ktorí mali z vystúpenia obavy či trému. Z každej triedy boli vybratí najlepší recitátori a recitátorky, aby dnes mohli predviesť svoje umenie v prednese poézie a prózy v 66. ročníku Hviezdoslavovho Kubína. Do školského kola na I. stupni HK bolo prihlásených 24 žiakov 2. – 4. ročníka. Príprava nebola jednoduchá. Naučiť sa dlhú báseň, alebo dlhý príbeh nie je ľahká úloha. Najskôr sa ju musíte naučiť dobre čítať, potom uložiť do hlávky na správne miesto a napokon docvičiť výslovnosť, intonáciu, rytmiku, gestikuláciu, mimiku tváre, moduláciu hlasu... Žiaci pri prezentácii svojich ukážok museli vynaložiť veľké úsilie, aby zaujali nielen porotu, ale aj obecenstvo. Niektorí mali odvahu na rozdávanie, iným sa triasli nôžky od trémy, no napokon všetci svoju misiu so cťou a rozvahou zvládli. Porota nemala veru ľahkú úlohu. Pani zástupkyňa Valientíková, pani učiteľka Bologová a pani učiteľka Gabrielová si však pozorne všímali výber textu, rozsah, ale aj obsahovú zameranosť, pochopenie textu, kontakt s publikom a záverečný potlesk publika. Po krátkej porade rozhodli o nasledovnom poradí:

img 2572V 2. A to cez matematiku  trošku viac šumelo.To preto, lebo desať dvojíc sa zahĺbilo do matematickej hry.Dážďovky alebo aj Rebríky boli napínavé. A tak druháci ani nezbadali a zopakovali si sčítanie aj odčítanie. ,,Nervy" boli! To patrí ku hre! Ale skončilo to priateľským potrasením rúk.

 

Fotografie.