e2765317925496b09239dd0bf831a3a7V mesiaci február žiaci zo 4. B triedy si mali možnosť zhotoviť fašiangové masky výtvarnou technikou – kašírovanie. V úvodnej motivačnej časti hodiny sa zabavili pri rôznych hádankách a hlavolamoch o fašiangových zvykoch a tradíciách na Slovensku. Potom nasledovala samostatná tvorivá činnosť: nafúknutie balóna, kontúry tváre, trhanie papiera a nanášanie tekutého škrobu na balón, maľovanie temperovými farbami a samotné zdobenie.  Pri práci pracovali samostatne, ale aj tímovo. Pri tejto zážitkovej hodine vzniklo mnoho kúzelných fašiangových masiek, ktoré si ozdobili podľa vlastných predstáv. Niektorí štvrtáci ich prezentovali aj na školskom karnevale. Fotogaléria

FINANCIE 3A UVODDziny, dziny, dziny, mám prasiatko z hliny. Nechovám ho na šunky, hádžem doňho korunky.

Plechovú, hlinenú, porcelánovú či papierovú pokladničku nájdeme snáď v každom dome a všetky nám pomáhajú plniť si svoje malé sny. Aby sme však mohli pokladničky nakŕmiť, musíme mať peniaze. Deti ich zvyčajne dostávajú od rodičov ako pravidelné vreckové, odmenu za známky či za pomoc pri domácich prácach. Dospeláci ich dostávajú za svoju prácu a ukladajú si ich na bankových účtoch. My v 3. A sme spoločne preskúmali päťdesiateurovú bankovku. Holografický prúžok, vodoznak, prúžok s malým písmom, premenlivé číslo a reliéfna tlač tvoria päť ochranných prvkov každej bankovky. V detských peňaženkách to skôr cvendží, ako šuchoce, preto sme pri ďalšej úlohe pracovali s mincami. Z uvedených potravín v nákupnom zozname sme mali vybrať čo najviac zdravých potravín za presnú sumu. Pracovali sme v skupinách. Poriadne sme si museli všetko prepočítať, aby nám nejaký cent nechýbal a museli sme zistiť koľko eur by nám pokladníčka vydala.

Monopoly, Investor, Dostihy a Dobrý obchod sú spoločenské hry, v ktorých sa tiež stretávame s hračkárskymi peniazmi. V týchto hrách sme predávali a kupovali, čiže obchodovali.

Čo by sme mohli nakúpiť za päť eur zo zoznamu potravín, to je naša domáca úloha.

Vyučovaciu hodinu matematiky, zameranú na rozvíjanie finančnej gramotnosti, sme zakončili pozdravom: DO ZDRAVÉHO ŠETRENIA!

fotogaléria

zvončekPolrok ubehol veľmi rýchlo a my – prváci, sme sa rozhodli porovnať si naše sily. 1.A zavítala do 1.B a matematický a slovný súboj sa mohol začať. Obľúbený Alík prevetral naše matematické schopnosti a zvončekom sme si vždy zazvonili, keď sme vedeli odopovedať na otázku p.učiteľky. Komu sa darilo viac? Každá trieda mala svojho snehuliaka a za každú správnu odpoveď sme dokresľovali snehovú vločku.

Jednej triede sa ich síce podarilo dokresliť viac, ale to nikomu neprezradíme :):)                                                                                           

b 867497 804d2d17afV piatkové predpoludnie štvrtáci vymenili školské lavice za putovanie po bytčianskom regióne. V budove renesančného zámku v Bytči navštívili Štátny archív, ktorého pýchou sú vzácne a jedinečné archívne dokumenty, o ktorých nám bolo zaujímavo porozprávané. Žiakov zaujali kuriózne denníky palatína Juraja Thurzu, ktoré sú raritou aj pre Európu. Dievčatá so zatajeným dychom počúvali rozprávanie o „krvavej grófke“ Alžbete Báthoryovej a jej vlastnoručných písaných listoch. Chlapci za zaujímali o známeho zbojníka Juraja Jánošíka, o ktorom sa zachovala zápisnica Liptovskej stolice a súdny proces z roku 1713. Žiaci mali možnosť nahliadnuť aj do študovne Juraja Thurzu, ktorá je vzácna pre domácich i zahraničných bádateľov. Čas nám plynul veľmi rýchlo a zvedavých otázok bolo mnoho. Radi sa opäť v budúcnosti vrátime do histórie a zdokonalíme sa v slovenských dejinách. Fotogaléria

LOGIKA V 3.A UVODDnes sme v 3. A roztočili kolieska, rozhýbali svoje závity, prevetrali naše mozočky. Logika je v našom žití denne prítomná, hoci si ju priamo neuvedomujeme. Rozhodli sme sa preveriť ako je to s logikou v našich hlávkach a vydali sme sa na trať plnú zaujímavých úloh. Obrázkové sudoku bolo prvou výzvou. Zvládli sme ju aj vďaka spolupráci v skupinách, veď viac hláv - viac rozumu. Pospájať správne čísla sa zdá byť hračka, no ak ich je veľa a sú rozlietané ako roj komárov, zaberie to viac času. Odmenou bol obrázok, ktorý sme po vyriešení tejto úlohy objavili. Riešenie hádaniek je zábavka, ktorú majú radi malí, väčší, aj tí najväčší, teda deti, aj dospeláci. Nad niektorými sme rozmýšľali trochu dlhšie, napokon sme riešenie uhádli. V cieľovej rovinke na nás čakali príbehy plné matematických otáznikov. Pri týchto úlohách sme sa naozaj zapotili. Najskôr prečítať, potom premýšľať, niekedy nakresliť, zostaviť príklad a napokon ho správne vypočítať. Zdolali sme všetky nástrahy a dobehli sme všetci do cieľa, tí najrýchlejší si odniesli odmenu v žiackej knižke. Naše preteky trvali celučičkú hodinu, ale nám sa zdalo, že čas plynul rýchlejšie ako inokedy. Pokračovať budeme doma. Kocky, stavebnice, piškvorky, dáma a šach, aj tie nám pomáhajú spraviť vietor v hlave, a tak rozvíjať naše logické zručnosti. Hoci sú to hry, pomáhajú nám pripravovať sa na každodenný bežný život.

foto TU

3Nadišiel čas, keď sa môžeme na chvíľu zastaviť a zamyslieť nad plynúcim časom a atmosférou vianočných sviatkov. Žiakov i učiteľov sa zmocňuje sviatočná nálada a každému akosi viac záleží na priateľoch a blízkych. V čase adventu chceme byť lepšími, zodpovednejšími a oživujeme tradície našich predkov. Štvrtáci si  sviatočný čas spestrili zdobením vianočných ikebán a pečením voňavých medovníkov. Najväčší úsmev na tvári im však vyžaroval vtedy, keď venovali svoj zhotovený darček kamarátovi či kamarátke. Pridali aj krátke venovanie, koledu a vinš. Všetci si spoločne zaželajme, nech v tento sviatočný čas všetko to dobré, krásne a úprimné sa tak skoro nevytratí z našich srdiečok a každodenného správania sa jeden k druhému.Fotogaléria

 

medailaVo vzduchu je čosi iné. Dni sú zrazu kúsok krajšie, zo všetkého a všetkých sa tešíme. Rok nám zbehol veľmi rýchlo a to kúzlo je tu zas. Najkrajšie a veľmi vzácne, predsa spája všetkých nás…

Nám – prváčikom  tiež veľmi rýchlo ubehol čas.V triede sme sa stali kamarátmi, a preto sme si v tento vianočný čas navzájom  povymieňali medaile priateľstva, ktoré sme si vyrobili. Pochutnali sme si na vianočných koláčikoch a potešili sa z darčeka, ktorý nás čakal pod malým stromčekom.

Zvončeky už zvonia a ihličie vonia, svetlo sviečok mihotavé, Vianoce k nám prišli práve. Preto sviatky krásne majte, v pohode ich prežívajte.

Deti z 1.B

IMG 4726

Dňa 10.12.2018 sa žiaci 4.A a 4.B zúčastnili exkurzie vo Hvezdárni a planetáriu M.R. Štefánika v Hlohovci. Žiakov tu pútavým rozprávaním oboznámil pracovník planetária o nočnej oblohe, o jej tajomstvách - o Mesiaci, hviezdach, planétach, kométach a súhvezdiach. Mali možnosť pozrieť si rôzne druhy súhvezdí, vplyv Slnka na zmenu ročných období a pod. Naučili sa spoznávať na oblohe súhvezdia - obrazce, ktoré v dávnej minulosti vymysleli a dali im názvy naši predkovia.

Prednáška trvala 90 minút. Žiakom sa prezentácia veľmi páčila a odchádzali obohatení o nové poznatky.

Fotogaléria.

 

Naše vianočné priania uvod

Kapor, stromček, darčeky - to sú Vianoce. Zdravie, šťastie, pohoda - slová, často sa opakujúce vo vianočných želaniach. Aj my sme sa rozhodli podeliť o radosť z blížiacich sa sviatkov. Svoje želania sme vpísali do vianočných pozdravov, vyzdobili sme ich vianočnými motívmi, zabalili do balíčka a poslali do časopisu Slovenka. Možno sa šťastie usmeje a niektoré budú uverejnené. Ak aj nie, určite potešia pani redaktorky, ktoré tento časopis pripravujú už mnoho rokov.

A všetkým priateľom našej školy praje 3.A, aby ste prežili krásne dva prázdninové týždne a želáme veľa zdravia, šťastia, úsmevov a úspechov počas celého roku 2019.

Naše výtvory si môžete pozrieť v galérii.