rozpravkovo9 001Kamarátka rozprávka patrí medzi najobľúbenejšie vyučovacie hodiny na prvom stupni našej školy. Na jej hodine využili prvky tvorivej dramatizácie aj  žiaci z 3. A triedy. Pre prváčikov si pripravili dve netradičné rozprávky, ktoré nenájdete v žiadnej rozprávkovej  knihe, pretože si ich sami vymysleli a tiež zdramatizovali dej. Zanietene skúšali vystúpenia aj počas prestávok, pretože chceli podať najlepší osobný výkon. Nakoniec sa im to podarilo. Správne porozumeli textu a esteticky a emocionálne ho vyjadrili  zážitkovou formou. Predstavili sa v úlohe nenásytného vlka, medveďa, kostlivca, cigánky, čertíka, myšky, zajačika  alebo mačičky. Prváci so zatajeným dychom sledovali krásne divadelné predstavenie plné úsmevu a pozitívnej nálady. Fotogaléria

plavanie13.1. 2020 naše kroky neviedli do školy, ale do Púchova. Prečo? Nuž, absolvovali sme svoj 1. plavecký výcvik. Každý deň sa začínal rozcvičkou na suchu i vo vode. Potom si nás inštruktori rozdelili do skupín a naše plavecké schopnosti sa začali zlepšovať. Každý sa snažil ako mohol a robil pokroky vlastným tempom. Piatok bol úplne SUPER – hry vo vode a súťaž v plávaní. Odmenou za našu celotýždňovú prácu bolo MOKRÉ VYSVEDČENIE , s ktorým sme šťastní odišli domov.Za perfektný týždeň ďakujeme inštruktorom, ujovi šoférovi za bezpečnú jazdu a našim pani učiteľkám :).

Plavecký výcvik očami detí:

UVOD CVAGCudzí jazyk sa v našej škole učíme od prvej triedy. Počúvame, rozprávame, spievame, rozširujeme si slovnú zásobu. Ako však zistiť, či sme v cudzom jazyku dobrí? Ako zistiť, či sme lepší ako iní? Aj známky v žiackej knižke mnohé prezradia, ale tu bojuje, či vlastne „angličtinuje“, každý sám za seba. Práve preto sme sa dnes rozhodli, že si preveríme svoje vedomosti medzi triedami 4. A a 4. B v anglických krížovkách. Celú akciu spustila prezentácia o Londýne. Červené poschodové autobusy, červené telefónne búdky, ba aj červené poštové schránky, čierne taxíky, Big Ben a mnoho iných zaujímavostí, ktoré môžete nájsť iba v Londýne, navodili v triede tú správnu atmosféru. Ďalšiu aktivitu sme rozbehli počúvaním krátkych anglických rozprávok. Fígeľ bol v tom, že sme museli správne určiť názov rozprávky. Anglické pesničky, pri ktorých neostali v pokoji ani naše ruky a nohy, boli príjemným rozptýlením pred ďalším súbojom. Na rade boli slovíčka k jednotlivým témam krížoviek. Vo finiši na nás už čakali pripravené anglické krížovky a verte, bola to poriadna fuška.  A ktorá trieda bola lepšia? To vôbec nie je dôležité. Víťazmi sme boli všetci. Zdolali sme úspešne všetky prekážky, ktoré nám stáli pri samotnom lúštení a úspešne sme sa tak dostali do cieľa všetkých anglických krížoviek. CONGRATULATIONS!  foto

vybíjaná 1

Aj v našej triede 2.B sme sa tešili na najkrajšie sviatky v roku. Spoločne sme si s p. učiteľkou napiekli – teda vyrobili krásne perníčky ( tie naozajstné nám pripravila Šimonkova mamina) a pripravili sme si malé prekvapenia, aby sme sa navzájom potešili. S áčkarmi sme si zahrali priateľský zápas vo vybíjanej. Výborná vianočná nálada, smiech, porozumenie a radosť – to všetko vládlo medzi nami. Keďže sme sa stali víťazmi v zbere papiera, tak sme dostali pizzu, ktorá bola super a veľmi nám chutila.

Prajeme Vám krásne a veselé Vianoce. Nech sú sviatkami plné lásky, pokoja a oddychu. Nech je Vaše srdce obklopené láskou všetkých blízkych a žiari šťastím jasne ako Betlehemská hviezda. Nech pod stromčekom nájdete veľa darčekov, ktoré Vás pri srdiečku zohrejú a zažijete chvíle, na ktoré budete vždy s úsmevom spomínať. DRUHÁCI

imagesV minulom týždni sa na našej škole opäť po roku uskutočnilo školské kolo Pytagoriády. 38 súťažiacich si zmeralo sily v troch kategóriach. Medzi úspešných riešiteľov patrili:

Kategória P3: 1. miesto Šimon GAŇA, 2. miesto Juliana Kancnýřová, 3. miesto Peter Koiš, 4. miesto Matej Oriešek
Karegória P4: 1. miesto Andrej Hôrecký, Matúš Fupšo
Kategória P5: 1. miesto Jakub Oriešek, 2. miesto Michal Bazala, 3. miesto Maximilián Adamík

Blahoželáme a držíme palce v okresnom kole!

UVODKeď ľudia pobehujú po uliciach ako mravce, v každom obchode sú dlhočizné rady, na trhoviskách sa objavia stromčeky a na domoch sa rozžiaria rôzne svetielka, je to signál, že Vianoce už klopú na dvere. A keď ľudia zháňajú salónky, kolekcie, kapre a v bytoch rozvoniava vanilka, to už Vianoce stoja na prahu dverí a chystajú sa na pár dní vkročiť do našich príbytkov. Najvyšší čas vytiahnuť zástery, varešky, valčeky, formičky a pustiť sa do napĺňania komôr najrozmanitejšími dobrotami. Špice, venčeky, šuhajdy, medvedie labky či rôzne rolády požmurkávajú na nás svojim kalorickým očkom a tešia sa, ako opäť rozkmitajú ručičky osobných váh. Ale aké by to boli sviatky, keby v našich príbytkoch nebol cítiť klinček, koriander, aníz, škorica a med. Hádate správne. Toto voňavé korenie sa stretáva na párty v ceste na medovníčky. Aj naše mamy ich budú piecť, my ich budeme zdobiť a na takú dôležitú úlohu sa treba svedomito pripraviť. Žiakom 4.A triedy veru záleží na tom, aby návšteva bola očarená ich malými umeleckými dielami. Nuž sme to dnes nacvičovali na plastelíne. Najskôr sme ju miesili, potom vaľkali, následne vykrajovali a napokon zdobili.

Myslíme, že sa budú páčiť aj vám, veď ich pozrite v galérii.

Keďže je toto posledný príspevok žiakov 4. A, prajeme všetkým ľuďom pokojné, šťastné a veselé Vianoce a rezký krok v roku 2020.

 

V jesennom zbere  sa nám podarilo vyzbierať 5190 kg papiera. Víťaznou triedou na 1.stupni sa stala 2.B  a na 2.stupni 8.B. Najviac  kilogramov priniesli Simonko Šefara ( 2.B) a Miško Pinčík ( 9.A). Víťazným triedam blahoželáme a ďakujeme všetkým, ktorí sa do zberu zapojili.

 

phoca thumb l images 2Vážení priaznivci Dobrého bazára,

oznamujeme vám, že DOBRÝ BAZÁR / už 5. ročník!/  vypukne 13.decembra 2019 v telocvični našej školy.

Veríme, že aj tento rok prispejeme svojim ,,dobronošstvom" k DOBRU.

Vďaka predchádzajúcim ročníkom sme výťažkom z predaja vašich už nepotrebných vecičiek podporili deti v núdzi. Zapojili sme sa do charitatívnych projektov UNICEF, Ďakujeme sk., či Darujme Vianoce.

Všetko, čo vám už poslúžilo a ešte urobí radosť iným, môžete nosiť do školy od 4.12 do 12.12. 2019. Čisté veci /knihy, hračky, bižutériu, dekoračné predmety.../  môžete nechať u p. učiteliek alebo dať do priestorov pri učebniach PC. 

                                      Ďakujeme!                                                        

 

kniznica10 001Knižnice nie sú len miesta, kde si chodia žiaci požičiavať zaujímavé literárne diela, ale je v nich aj priestor pre realizáciu rôznych akcií. Pracovníci z Krajskej knižnice v Žiline si každoročne pripravia zaujímavé podujatia. Pre tretiakov vymysleli množstvo tvorivých aktivít o komikse. Komiks, ako moderná netradičná učebná pomôcka, je zaužívaná hlavne v alternatívnych školách. V tradičnom vyučovaní sa objavuje zriedka. Žiaci našej školy si vyskúšali svoj prvý spoločný komiks, kde prepájali obraz s textom. Dozvedeli sa, že sa komiks v minulosti pripravoval len na papier a ceruzkou alebo perom, čo bolo pre žiakov náročné. No v dnešnej dobe informačno-komunikačných technológií je vytváranie komiksu jednoduchšie aj pre tretiakov, ktorí ho radi využijú aj na ďalších vyučovacích predmetoch. Fotogaléria