tibetan mastiff puppies 650x488V októbrový slnečný deň  na hodinu prírodovedy zavítala do 4. B triedy vzácna návšteva. Pozvanie prijali manželia Vavrovci z Hliníka nad Váhom, ktorí sa s obľubou venujú už niekoľko rokov výchove plemena tibetskej dogy a yorkshirského teriéra. Spomínané plemená každoročne pripravujú na celoštátne súťaže. Ich odmenou za obetavú prácu sú ocenenia psích miláčikov, ktorých je mnoho. Štvrtáci sa dozvedeli o ich vzácnom rodokmeni, každodennej starostlivosti o srsť, potrave alebo cestovnom pase. Deti ich s radosťou kŕmili zvieracími  pochúťkami alebo  piškótami. Hodina prírodovedy im umožnila prežiť zážitkovú hodinu so psíkmi v školskej záhrade. Psím kamarátom štvrtáci venovali krásne obrázky s ich podobizňou. Na túto netradičnú vyučovaciu hodinu budeme veľmi dlho spomínať. Fotogaléria

DEDKO A BABKA UVODViete čo je kalamár alebo fertucha? Nič si z toho nerobte! Niektoré slovíčka sa už vytratili z našej reči, iné v nej pretrvávajú a určite tu s nami ostanú veľmi dlhý čas. Takým je aj slovíčko ĎAKUJEM.

Október nám každoročne pripomína, že úcta k starším si zaslúži byť pripomínaná neustále. Našimi najbližšími staršími sú naše staré mamy, starí otcovia či babky a dedkovia. V 3. A sa dnes žiaci, na hodine slovenského jazyka, zamysleli, za čo by mohli poďakovať svojim starým rodičom. Ich dedkovia a babky na nich hľadeli z prinesených fotiek a pomáhali im hľadať slová, tvoriť vety a ukladať ich do ďakovného pozdravu. A za čo deti ďakovali? Za to, že majú babku, dedka, že sa o nich starajú, že ich ľúbia, pomáhajú, že vďaka nim majú svojho otca a svoju mamu. Svojim babičkám ďakovali aj za božteky, za objatia, za lásku, za najlepšie koláče na celom svete či chutné palacinky, chrumkavé podlesníky, za poučné knihy a super hračky. Dedkom ďakovali ich vnúčatá za jarmočné darčeky, za výlety vlakom, za prechádzky lesom, za všakovaké múdrosti, za pomoc a dobré rady, ale aj smiech, zábavu, vtipy a srandy, ktoré s nimi zažívajú. A spoločne im odkazujú, že starých rodičov majú veľmi radi, dokonca mnohí vraj radšej ako svoje mobily. Po úmornom premýšľaní a namáhavom písaní si tretiaci oddýchli pri Rozprávke od babičky.

A čo vy? Kedy ste naposledy poďakovali svojim starým rodičom či blízkym za niečo, čo pre vás urobili? Už sa nepamätáte? Tak sa poponáhľajte svoju zábudlivosť napraviť, dnes to ešte stihnete, lebo zajtra už môže byť neskoro...

FOTO

IMG 20180927 085542V školskom roku 2018/2019 môžu žiaci našej školy opäť navštíviť školskú knižnicu, ktorá ponúka mnoho zaujímavých knižných titulov.

Školská knižnica je otvorená každý pondelok v čase od 13,15 - 14,15 hod pre žiakov 1. - 9. ročníka, ale aj pre pedagogických i nepedagogických zamestnancov školy. Mimočítanková literatúra sa využíva na hodinách slovenského jazyka a literatúry vo všetkých ročníkoch a čitatelia si môžu dané knihy i vypožičať. Ďakujeme vedeniu školy, ktoré doplnilo školskú knižnicu zaujímavou literatúrou pre deti a mládež - napríklad Denník odvážneho bojka (Jeff Kiney) alebo Analfabeta Negramotná (Ján Uličiansky).

Výpožičný poriadok

  • Školskú knižnicu môže navštevovať každý žiak našej školy.
  • Vypožičiavanie kníh a publikácií v školskej knižnici je bezplatné.
  • Pri prvej návšteve knižnice a vypožičaní knihy bude vystavený preukaz čitateľa.
  • Každý čitateľ je povinný vrátiť vypožičanú knihu do mesiaca od dátumu výpožičky.
  • Výpožičný čas je možné predĺžiť po vzájomnej dohode s knihovníkom.
  • Niektoré encyklopédie slúžia iba na štúdium v školskej knižnici.
  • Ku knihám a zariadeniu knižnice sa správaj tak, aby ešte dlho slúžili všetkým.      

Tešíme sa na Vašu návštevu.

                                                  Vedúca školskej knižnice: Mgr. Ivana Chvalníková

vevericaV jednom meste žili rodičia, ktorým sa narodil malý synček.  Dali mu meno Žrútik Šrútik. Chlapček rástol ako z vody a jeho prvé kroky smerovali do chladničky a ďalšie do špajze. Každá jeho výprava do komnát plných jedla končila jeho blaženým úsmevom…Takto sa začal príbeh, ktorý poukázal na to, aké je dôležité zdravo sa stravovať. Zároveň sme si pripomenuli Svetový deň výživy, ktorý vznikol 16. októbra 1981.

Naše aktivity sme začali súťažou, ktorej cieľom bolo zistiť či si žiaci nosia na desiatu ovocie alebo zeleninu. Najzdravšie desiatujú deti v 3.B a v 6.A. Žiaci ŽŠR ich odmenili jabĺčkami. Vchod našej školy zdobia výrobky zo zeleniny a ovocia, ktoré si žiaci spolu s p.učiteľkami pripravovali v triedach. Aké krásne výrobky zhotovili ich šikovné ručičky, si môžete pozrieť TU.

1.den v skoleAni sme sa nenazdali a už mesiac sú z nás naozajstní žiačikovia – prváci. V našej škole je super! Hneď v prvé dni sme spolu s p. učiteľkou spoznávali zákutia našej školičky, o ktorej sme sa dozvedeli, že ju čaká veľká narodeninová párty. Navštívili sme všetky dôležité miestnosti: riaditeľňu – prostredníctvom školského rozhlasu sme pozdravili celú školu, kanceláriu p. zástupkýň, p. tajomníčky, pracovňu uja školníka a zborovňu.  Potom šup do našej triedy a začala sa naozajstná práca. Písanie prvých čiar, spoznávanie písmen a čísiel, práca s interaktívnym perom, a ešte veľa iných zaujímavých vecí. Musíme priznať, že je to veru poriadna fuška – pripraviť pomôcky, zjesť desiatu, ísť na WC a ešte k tomu si niečo kúpiť v BREJKOMATE ☺. My to ale zvládneme a tešíme sa na ďalšie zážitky, ktoré nás v škole čakajú.

Prváci z 1.B

UVODKde bolo, tam bolo, v najstaršej škole v Bytči, za jednými drevenými dverami, v triede 3.A, dialo sa dnes niečo skutočne neobyčajné. Rozprávkové knižky vyskočili z našich tašiek na školské lavice a postarali sa o super zábavu, no nie takú slovenskú, ale zahraničnú. V tých knižkách boli rozprávky, básničky, pesničky a všetky boli napísané po anglicky. Najskôr sme si niekoľko viet nahlas prečítali, potom sme hľadali cestu v písmenkovom bludisku, pátrali sme v pexese po ukrytých dvojiciach, vypracovali sme rozprávkový pracovný list a napokon sme hádali hádanky. Pri všetkých aktivitách bola slovenčina zakliata, takže sme používali iba anglické slová, vety a frázy. Hodina ako vietor preletela veľmi rýchlo pomedzi naše lavice, sfúkla prach zo zabudnutých slovíčok a priviala aj také, ktoré sme počuli prvý raz. Dozvedeli sme sa tiež, že rozprávky o Červenej Čiapočke, či O troch prasiatkach čítajú deti na celom svete. Už sa tešíme na ďalšie dobrodružstvá v našej triede.

A ako nám fantasticky bolo, pozrite si v galérii.

20180914 103907Dňa 13. a 14. 9.2018 sa pre žiakov prvého stupňa konali Didaktické hry v prírode. Vo štvrtok sme v triedach získavali teoretické vedomosti zo zdravotnej, dopravnej výchovy i civilnej ochrany. V piatok sme sa za krásneho počasia najprv zišli na školskom dvore, kde sme si pripomenuli význam týchto hier. Následne sme sa premiestnili na Kaplnku, kde sme súťažili, hrali futbal, preskakovali cez švihadlá a zabavili sa pri rôznych hrách. Veríme, že sa deťom toto dopoludnie páčilo.

papierPočas jarného zberu sa nám podarilo vyzbierať 3910kg papiera. Medzi najusilovnejších patria- Lucka Furgaláková z 8.A  a Andrejko Šušlík z 2.B.Na pizzi si pochutili deti z 2.B a 8.A.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa do zberu zapojili.

hradna skola26.jún bol pre druháčikov veľkým zážitkom. Spolu s pani učiteľkami navštívili hrad Strečno, kde sa pre deti konala Hradná škola.Čo všetko ich čakalo?

S chuťou si vyskúšali  prácu archeológov, hrnčiarov, dozvedeli sa o hygienických návykoch v minulosti a vyrobili si mydielka. Potom sa dozvedeli zaujímavosti o bylinkách a zvieratkách – dravcoch. Po prehliadke hradu navštívili stredovekú dedinu Paseka a nezabudli  ani na nákup suvenírov. foto