pravekPravek je najstaršie a najdlhšie obdobie vo vývoji ľudstva. Ľudí bolo málo a mali veľmi nebezpečný život. Lovili veľké zvieratá ako mamuty a používali pritom iba kamenné nástroje. Ich najlepším nástrojom bol pästný klin. Venovali sa však aj umeniu, určite všetci poznáte krásnu Moraviansku venušu. My by sme už v praveku asi neprežili bez mobilov a sociálnych sietí, ale žiaci piatych ročníkov si to aspoň pokúsili predstaviť. Napísali krásne príbehy o tom, ako by vyzeral ich deň v praveku. Tieto príbehy si môžete prečítať pod článkom. Vytvorili krásne projekty o tomto období ľudských dejín a pokúsili sa vyrobiť pästný klin aspoň z plastelíny, ako sa im darilo si môžete pozrieť vo fotogalérií.

 

Deň v praveku – napísal Tomáš Hrtánek
Vstal som na svitaní. Prebudil som ostatných a išli sme na lov. Ženy zatiaľ nazbierali drevo a udržiavali oheň. Na love sa nám celkom darilo. Ulovili sme niekoľko zajacov. Keď sme prišli k jaskyni, ženy pripravili zajace. Keď slnko bolo nad našimi hlavami, tak sme obedovali. Po obede ženy s deťmi išli zbierať lesné plody. Po zotmení sme všetci sedeli okolo ohňa. Pripravili sme drevo na nočné udržiavanie ohňa. V noci som sa zobudil na hluk mamutov. Rýchlo som všetkých zobudil a presunuli sme sa za stádom.

Deň v praveku – napísala Júlia Gaňová
Una je dievčatko, ktoré žije v malom kmeni lovcov mamutov. Ráno vstáva na silné ručanie mamutov. Jej otec je náčelník. Una vstane a naraňajkuje sa mäska, ktoré jej ocko ulovil. Potom ide do lesa hrať sa s Albertom a Sisi. V lese ich učí najstaršia žena kmeňa ako majú prežiť v prírode. Unina mama sa stará o jej malého brata Billiho. Do obeda, kým sa jej otec vráti z lovu, je Una v lese s kamarátmi. Potom ju mama zavolá na obed. Na obed mávajú mamuta alebo mäso z jaskynného medveďa. Keď Una doobeduje, tak ide s mamou trhať byliny a lesné plody. Potom sa ide umyť k jazierku. Una chodí na večer s ockom pozerať na mamutov, ako si hľadajú potravu. Ocko jej ukazuje ako loviť mamutov. Una si rada kreslí na kamienky. Keď sa vrátia, tak večerajú ovocie, ktoré si s mamou natrhali. Maminka im z byliniek urobí čaj na noc. Potom ju maminka aj s Billim uloží spať.

Deň v praveku – napísal Tobias Ruman
Môj praveký deň: Vstávam, ani neviem o koľkej lebo ani neviem, čo sú to hodiny alebo čas. Zoberiem si nejaký nástroj, najlepšie oštep a idem niečo uloviť na jedenie. Zakrádam sa svetom a čakám na nejakú zver alebo ešte lepšie MAMUTA! Zrazu uvidím nejaký pohyb a to je mamut a aký veľký aj s celou rodinou! A ide sa na lov. Vrhnem sa na mamuta a trafím ho oštepom. Po ťažkom boji som mamuta premohol a mám vysnené jedlo. Pozriem sa na svoju mapu, ktorú mám zaznačenú na mamutom kly a pozerám, že do jaskyne je to dlhá cesta. Tak tu dnes prenocujem, najem sa a zajtra vyrazím.

Deň v praveku - napísala Simona Kuchárová
Zobudil ma východ slnka. Všetci v jaskyni sme vstali a išli sme sa najesť. Mali sme sušené mäso, čo zostalo z večere. Keď sme sa najedli, muži išli na lov, ale ešte predtým zašli za šamanom. Všetky deti začali zbierať drevo na oheň. Ženy šili oblečenie z mamutej kože. Keď sa muži vrátili z lovu, položili mamutie mäso na drevenú dosku. Ženy začali pripravovať pokrm. Bola som veľmi hladná. Zjedla by som aj kameň, ale radšej som si dala korienky. Konečne prišla tá chvíľa, keď sme išli jesť. Potom sme všetci obedovali. Muži sa pustili do výroby nových pästných klinov a niektorí vyrábali sošku venuše z mamutieho kla. Preberali taktiku zajtrajšieho lovu a my deti sme pomaly zaspávali pri západe slnka.

Deň v praveku – napísal Marek Minárik
Môj deň začal ráno, kedy sme sa zobudili hladní. My lovci sme sa rozhodli, že pôjdeme na lov mamutov a ženy na zber lesných plodov. My lovci sme išli dlhou cestou, až pokiaľ jeden lovec nezahliadol stádo mamutov. Boli to štyri mamuty a jeden z nich bol pri nás. Vyskočili sme a hodili oštepy. Trafili sme ho. Mamut dupol a začal sa brániť. Hádzali sme doň kamene. Mamut ešte viac dupol, trúbil svojim chobotom, ktorým sa aj zaháňal. Po chvíli padol na zem , ulovili sme ho. Ulovili sme ho na dobrom mieste, kde bola tečúca rieka. Napili sme sa. Dvaja naši lovci išli zavolať ženy, ostatní zatiaľ porciovali oloveného mamuta. Ženy prišli a doniesli aj lesné plody. Založili sme oheň. Každý sa najedol a už nikto nebol hladný. Bol to úspešný lov.

Deň v praveku – napísala Simona Chalúpková
Jedno krásne ráno, keď som sa zobudila vychádzalo slnko. O chvíľu ma mama zobudila, aby sme išli zbierať voňavé bylinky a kvietky. Mama bola skôr hore, lebo chlapi išli na lov bizónov. Z lovu priniesli uloveného bizónika. Potom sme išli do jaskyne, kde sme sa pokojne najedli. Bylinky, ktoré sme natrhali sme dali na bizóna. Po jedení sme všetci išli pozorovať zvieratá, ktoré by chlapi mohli ráno uloviť. Keď sme videli veľkého mamuta, tak sme sa rýchlo skryli, aby sme neboli v ohrození. Dnes som videla nové zviera – jaskynného medveďa. Keď zapadlo slnko, pokojne sme išli spať.

Deň v praveku – napísal Samuel Kocian
Keď slnko nebolo ešte na oblohe, zobudil ma veľký hluk a krik mužov, ktorí sa chystali na lov. S bratmi a mamou sme ležali na kožušinách zo zvierat. V jaskyni bola tma, len z ohniska sa šírilo svetlo. Aj my sme vstali , oheň sa musel udržiavať deň aj noc. Muži odišli, ale v jaskyni to ožilo krikom detí a žien. Všetci mali svoje povinnosti. My sme išli k potoku a chytali ryby. Potom sme si ich opekali nad ohniskom. Neskôr sme sa s bratmi vychytili do lesa zbierať lesné plody a drevo na oheň. Doniesli sme aj vodu. Medzitým sa muži vrátili z lovu a priniesli korisť, ktorú spracovali. My staršie deti sme neskôr pozorovali mužov, ako vyrábajú pracovné nástroje. Keď slnko zapadlo, všetci sme sa chystali na noc. Muži v noci strážili jaskyňu pred divými zvermi a udržiavali oheň. Ostatní sme išli spať.