DOAj tento rok sa žiaci našej školy zúčastnili OK Dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovali Marián Jozefiak  a Samuel Sedliaček z 9.A. Samotné súťaženie prebiehalo pravdaže online. Naši žiaci však toto zvládli super. Marián Jozefiak  postupuje do krajského kola a Samuel Sedliačiek bol úspešný riešiteľ. Chlapcom gratulujeme a Mariánovi v ďalšom kole držíme palce!

20201210 140352 mMáme tu január a stále sa s našimi žiakmi nemôžeme vidieť osobne. Našťastie sú tu moderné technológie, vďaka ktorým sme so žiakmi stále v kontakte. Aspoň takýmto spôsobom môžeme žiakom sprostredkovať učivo. Okrem učiva sa však snažíme žiakom učenie rôzne spestriť. Napríklad žiaci piatych ročníkov sa zahrali na historikov a skúmali históriu našej školy a históriu Bytče. Tu si môžete pozrieť, ako sa im vydarili projekty: FOTO Sú nádherné, však!

VM mNaši šikovní žiaci počas novembra vôbec nezaháľali, ale aktívne sa venovali rôznym činnostiam. Jednou z nich bolo aj vytvorenie rodostromu rodiny. Tejto úlohy sa šikovne zhostili žiaci piatych ročníkov. Piataci sa však činili ešte viac a skúsili si vyrobiť praveké nástroje. Síce len z plastelíny, ale aj tak sa pritom zabavili a niečo nové sa naučili. Pozadu nezostali ani žiaci siedmych ročníkov. Tí sa pokúsili vytvoriť repliky prvých stredovekých kostolov na Slovenku. Posúďte sami, ako sa im to podarilo. FOTO

Predstavte si, o chvíľu to budú dva mesiace, čo sme sa so žiakmi videli v škole. To však neznamená, že s nimi nie sme v dennom kontakte. Forma štúdia sa síce zmenila, ale náš záujem o žiakov nie. Stále sa usilujeme odovzdať im čo najviac nových poznatkov. A tak je to aj v dejepise. Určite ste si všimli, že si učivo spestrujeme rôznymi prezentáciami a videami. No a musím pochváliť žiakov, ktorí interaktívne vypracúvajú rôzne zadania úloh. Dúfam, že sa čoskoro opäť uvidíme v škole.

 FOTO

dejepisna ol 1V piatok sa uskutočnilo okresné kolo dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovali žiaci z 8. A Samuel Sedliaček a Dominik Papučík. Za prípravu na olympiádu a účasť v okresnom kole chlapcom ďakujeme.

Bytca kastielAj tento školský rok žiaci navštívíli Štátny archív so sídlom v Bytči. Na bádanie a poznávanie archívu sa tentoraz vybrala trieda 5.A. Žiaci spoznali minulosť aj súčastnosť archívu a prezreli si aj najzaujímavejšie listiny a knihy archívu. Dozvedeli sa veľa zaujímavostí o Bytčianskom zámku, ale aj o jeho majiteľoch. FOTO

pravekPravek je najstaršie a najdlhšie obdobie vo vývoji ľudstva. Ľudí bolo málo a mali veľmi nebezpečný život. Lovili veľké zvieratá ako mamuty a používali pritom iba kamenné nástroje. Ich najlepším nástrojom bol pästný klin. Venovali sa však aj umeniu, určite všetci poznáte krásnu Moraviansku venušu. My by sme už v praveku asi neprežili bez mobilov a sociálnych sietí, ale žiaci piatych ročníkov si to aspoň pokúsili predstaviť. Napísali krásne príbehy o tom, ako by vyzeral ich deň v praveku. Tieto príbehy si môžete prečítať pod článkom. Vytvorili krásne projekty o tomto období ľudských dejín a pokúsili sa vyrobiť pästný klin aspoň z plastelíny, ako sa im darilo si môžete pozrieť vo fotogalérií.

stare grecke baje a povestiStaroveké Grécko púta storočia pozornosť svojou fascinujúcou históriou. Jeho staroveké dejiny sú popretkávané bájami a povesťami. Aké znalosti majú o jeho dejinách, si mohli žiaci šiesteho ročníka overiť na KVÍZE O STAROVEKOM GRÉCKU. Žiaci sa pri kvíze pobavili, ale aj získali nové poznatky. FOTO

20180601 112039Prvého júna navštívili naši piataci Matúšovu zem a prezreli si priestory majestátneho hradu, ktorý v minulosti strážil obchodné trasy Považia.  Iste dobre tušíte - je to hrad Trenčín, ktorého vznik sa datuje do obdobia 11. storočia. Hrad bol v roku 1953 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

V dolnej časti nádvoria sme si prezreli delovú baštu, "Studňu lásky"  a predstavil sa nám  aj Matúš Čák Trenčiansky so svojou družinou. Tu nám svoje umenie predviedli aj sokoliari.  V priestoroch kasární  sme mohli zhliadnuť modely lietajúcej techniky Leonarda da Vinciho. Desiatky úzkych schodov nás vyviedli do Matúšovej veže, odkiaľ sme mali  možnosť vidieť z vtáčej perspektívy  celý Trenčín a jeho okolie.

Náš pobyt v Trenčíne sme ukončili nákupom rôznych spomienkových predmetov v nákupnom centre Laugaricio.