brusherSiedmaci sa zapojili do projektu Brusher, ktorý je pokračovaním osvetového programu Dental Alarm. Študenti zubného lekárstva im počas dvoch prezentácií (školení) vysvetlili, ako predchádzať vzniku zubných kazov, nepríjemnému zápachu z úst, problémom s ďasnami, prakticky s nimi nacvičili správnu techniku čistenia zubov pomocou zubnej a medzizubnej kefky.

Čo však v prípade, že sa už zubný kaz vytvoril? Ako má vyzerať ošetrenie u zubára? Podľa čoho si vybrať toho správneho? Školitelia zodpovedali aj na tieto otázky a nezabudli zdôrazniť, že naše stravovacie návyky oplyvňujú zdravie našej ústnej dutiny.

Zapojenie do projektu je pozvaním k zmene nášho pohľadu na starostivosť o zuby a motiváciou k udržaniu zdravých zubov a krásneho úsmevu.

obr.: https://www.pinterest.com/pin/344384702735308147/

"Kto siaha po hviezdach, ten musí skrotiť strach..." , spieva sa v jednej piesni. Naši deviataci nás na biologickej olympiáde úspešne reprezentovali už štvrtýkrát. Zúročili vedomosti získané na hodinách, ale aj čas strávený pri mikroskopovaní, pozorovaní, hľadaní odpovedí na problémové otázky vo svojom voľnom čase po vyučovaní. Určite premýšľali, či sa dobre pripravili, naučili všetko, čo bolo v ich silách, ako budú reprezentovať seba, svoju školu, či sa nakoniec nebudú za svoj výkon hanbiť...

Na OK BIO dosiahli pekné výsledky: Danko Petráško (1. miesto), Paťka Strašíková (2. miesto), Tomáš Marciník a Anička Škorvanová (úspešní riešitelia).

ĎAKUJEME!

Želáme im, keď budú raz siahať po ešte vyšších hviezdach a "krotiť" pri tom svoj strach, aby sa k tomu postavili s rovnakou pokorou, s akou sa pripravovali na BIO.

DSCF4374Šiestaci sa nenechali odradiť zatiahnutou oblohou a aj napriek ufňukanému počasiu sa vybrali bádať do záhrad Budatínskeho hradu a na brehyVáhu a Kysuce. Dozvedeli sa, prečo bol Budatín kedysi vodným hradom a tiež s akým príbehom sa stal Platan javorolistý stromom roka 2016. Pod vedením botaničky múzea naši žiaci hľadali riešenie nastolených úloh a spoznávali prírodu zblízka. Pri bádaní im pomáhali prenosné mikroskopy s LCD monitorom a vreckové lupy. Taktiež sme si vypočuli pútavé rozprávanie pána zoológa o súkromí plchov.

Foto

malaPaleta žiarivých farieb prírody dokáže povzbudiť a poštekliť naše zmysly - zrak, sluch, chuť i dotyk. Tohtoroční piataci so zatajeným dychom pozorovali jesennú prírodu v Budatíne. Pod nohami im spievala zelená prikrývka pokrytá pestrofarebným lístím. Obrovské stromy ich priťahovali svojou majestátnosťou ako magnet vo chvíľach, keď sa ich snažili dotýkať a čerpať z nich pozitívnu energiu. V dlaniach dievčatá a chlapci ukrývali farebné kytičky z lístia. Pod vedením botaničky múzea a p. uč. Šamajovej bádali v okolí  Budatínskeho zámku a na brehu Váhu  a Kysuce. Hľadali riešenia rôznorodých úloh, spoznávali prírodu zblízka pomocu prenosných lúp a mikroskopov. Vyskúšali si projektové vyučovanie v praxi. Úžasné farby jesene priťahovali ich oči a zaiste potešili ich detské srdiečka. foto