kooperativa

20190514 141457Posledné mesiace školského roka sa žiaci vždy tešia na koncoročné výlety. Navštevujú rôzne múzeá, jaskyne, ale aj hrady a zámky. Vždy sú plní očakávaní, čo nové sa dozvedia a ako jednotlivý hrad či zámok vyzerá. Na výtvarnej výchove sa žiaci piateho aj šiesteho ročníka pokúsili zostrojiť "svoj hrad, svoj zámok" podľa vlastných predstáv. Pracovali so špajdlíkmi. Boli veľmi trpezliví a práce boli naozaj nápadité.

foto

Objavy, skúmanie či pozorovanie nových vecí je neoddeliteľnou súčasťou života nás všetkých. A tak  sa   žiaci I. stupňa vybrali na putovanie po neobyčajnej, záhadnej planéte,aby spoznali jej nádherné   zákutia. 

Nakukli do sveta hudby, spevu i tanca, ktoré im sprostredkovali žiaci Základnej umeleckej školy   v Bytči. Dvere do každého z týchto svetov si otvorili s husľovým kľúčom, notami a so zatajeným dychom   sa nechali unášať na vlnách fantázie. FOTO

     Objavy, skúmanie či pozorovanie nových vecí je neoddeliteľnou súčasťou života nás všetkých. A tak  sa   žiaci I. stupňa vybrali na putovanie po neobyčajnej, záhadnej planéte,aby spoznali jej nádherné   zákutia. 

      Nakukli do sveta hudby, spevu i tanca, ktoré im sprostredkovali žiaci Základnej umeleckej školy   v Bytči. Dvere do každého z týchto svetov si otvorili s husľovým kľúčom, notami a so zatajeným dychom   sa nechali unášať na vlnách fantázie. FOTO

hadzana 2019 5Štvrtkové ráno 11.4. 2019 sa dievčatá II. stupňa našej školy vybrali na cestu do športovej haly do Predmiera. Tu sa konalo okresné kolo žiačok v hádzanej. Súboj odohrali s dvoma základnými školami: ZŠ, Bytča, Ul. mieru a ZŠ Predmier.

So ZŠ, Bytča, Ul. mieru prehrali dievčatá v pomere 16:9 a so ZŠ Predmier vyhrali v pomere 13:11. Vďaka výhre s Predmierom skončili naše hádzanárky na 2. mieste a priniesli si krásny pohár a diplom.

Naše hádzanárky: Lucia Furgaláková, Nela Hrabovská, Ema Hvorečná, Veronika Karasová, Alexandra Kostková, Paulína Mičienková, Petra Valientová.

Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a zároveň gratulujeme!!!! foto

     Našu školu v OK FO úspešne reprezentovali víťazi školského kola FO. S úlohami sa aj tentokrát úspešne popasovali a obsadili všetky tri prvé miesta.
1. miesto: Tomáško Bologa
2. miesto: Ivanka Škorubová
3. miesto: Julka Caránková
     Srdečne im blahoželáme, prajeme veľa úspechov a dobrých nápadov pri reprezentácii okresu Bytča v krajskom kole FO.

     Exkurzia do Planetária Maximiliána Hella zaviedla našich starších žiakov do Hviezdnej sály, kde mohli nad svojimi hlavami pozorovať jarnú hviezdnu oblohu, jej súhvezdia a nekonečný vesmírny svet, ktorý je aj našim domovom. Pri putovaní zo Zeme do vesmíru prešli Slnečnou sústavou, ktorá je súčasťou Mliečnej dráhy, oboznámili sa s jej planétami a mesiacmi a tiež hviezdami blízkymi i ďalekými. Galileove pozorovanie prvým ďalekohľadom, malými teleskopmi, ako aj zabezpečením prenosu informácií o vesmíre Hubblovým teleskopom umožnilo žiakom pozorovať oblohu a nadchnúť sa jej pôvabom.
     Podrobne sa dozvedeli o našej najbližšej a najdôležitejšej hviezde - Slnku - jej aktivitami súvisiacimi s magnetickým poľom, únikmi koronárnej hmoty, ktoré môže spôsobiť krásnu polárnu žiaru, ako aj slnečnými škvrnami spôsobenými poklesom teplôt na povrchu Slnka. Aktuálne Slnko mohli pozorovať za pomoci vesmírnej sondy a spätnej projekcie, keďže mraky jeho priame pozorovanie neumožnili.
Nezabudnuteľné chvíle strávené v Planetáriu sú dobrou príležitosťou na zamyslenie nad nekonečnosťou vesmíru a postavením našej Zeme v ňom.

Dňa 16.01.2019 sa v Centre voľného času v Bytči konalo okresné kolo Olympiády z anglického jazyka. I naši žiaci  – Dominik Papučík zo 7.A (kategória 1A ) a Ivanka Škorubová 9.A (kategória 1B) – si zmerali svoje sily vo viacerých úlohách zameraných na gramatiku, slovnú zásobu, čítanie a počúvanie s porozumením. Svoje komunikačné zručnosti si overili i pri voľnom rozhovore a pri tzv.„picture story“. Ďakujeme obom za reprezentáciu našej školy a Ivanke blahoželáme ku krásnemu 2. miestu. Veríme, že sa i naďalej budú zdokonaľovať v anglickom jazyku.

   Adventné obdobie je za nami, no v našich mysliach rezonujú spomienky nielen na krásne vyzdobenú predvianočnú Viedeň, ale aj návštevu technického múzea.
Na niekoľkých tematicky rozdelených podlažiach sme mali možnosť vyskúšať množstvo interaktívnych exponátov na vyjadrenie rôznych zákonov fyziky a na pochopenie princípu fungovania mnohých zariadení okolo nás. Videli sme tu množstvo technických vynálezov – parné lokomotívy od čias Rakúsko- Uhorska, historických automobilov, požiarnej techniky, od parných strojov až po jadrovú a solárnu energiu. Videli sme modely motocyklov, lietadiel a vrtuľníkov a lodí prvé telegrafy, telefóny, rádio a televíziu vrátane živého televízneho štúdia až po prvé mobily a počítače, ale aj rozsiahlu zbierku historických hudobných nástrojov. Výstava zabavila každého návštevníka - dospelého, aj nás deti, prevažne 5. a 6. ročníka.
Navštívili sme aj nádvorie zámku Schönbrunn, ktorý je najnavštevovanejšou pamätihodnosťou mesta.
Nechýbala ani prechádzka historickou časťou Viedne. Palác Hofburg, v minulosti slúžil ako zimné sídlo Habsburgovcov, dnes v ňom úraduje rakúsky spolkový prezident.
Ďalšou našou zastávkou bol Dóm sv. Štefana ( Stephansdom) na námestí Stephanplatz, gotická katedrála v srdci mesta, románsky kostol z 12. storočia, ktorý bol neskôr prestavaný v gotickom štýle.
No a samozrejme nechýbala Viedenská radnica s najväčšími vianočnými trhmi v meste, kde sme sa mohli kochať v nádhernej výzdobe, kúpiť vianočné špeciality, darčeky pre najmilších a tiež sa občerstviť rôznymi dobrotami. Jediné, čo na trhoch chýbalo, bol sneh. Milé zážitky z exkurzie nám dlho zostanú.

 

Výborné kapustníky

Tento týždeň patril našej jubilantke. Celý týždeň sme si pripomínali jej minulosť. K našej škole patrila kuchynka,

v ktorej sa žiaci učili kuchtiť rôzne recepty. Preto sme sa rozhodli, že aj my si v našej novej kuchynke z tradičných

jedál niečo vykúzlime. Pri zhotovovaní receptov sme zistili, že tieto jedlá majú stále svoje miesto na stoloch v Bytči

a jej okolí.